Kuzu Etli Enginar Tarifi

Kuzu etli enginar tarifi anlatımını paylaşacağız sizinle. Sebzeli enginar tarifi de daha önce yayınlamıştık. Şimdi ise sizlere kuzu etli enginar nasıl yapılır pişirilir tarifini sunuyoruz. Yapacak olanlara afiyet olsun.


Enginarlarının üzeri kapanacak şekilde suyunu veriyoruz. Tencerenin kapağını kapatarak enginarları pişmeye bırakıyoruz.

Malzeme Listesi
1 Adet Soğan
3 Diş Sarımsak
8 Adet Enginar
4 Adet Yeşil Biber
500 Gram Kuzu Eti
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
Zeytinyağı
Karabiber
Tuz
Beşamel Sosu İçin:
2 Yemek Kaşığı Un
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1,5 Su Bardağı Süt
Karabiber
Tuz
Üzeri İçin:
3 Adet Domates
Kaşar Peyniri
Hazırlanışı:
Geniş ve yayvan bir tencereye enginarları diziyoruz. Üzerine zeytinyağını gezdirerek döküyoruz. 

Tuz serpiyoruz. Enginarlarının üzeri kapanacak şekilde suyunu veriyoruz. Tencerenin kapağını kapatarak enginarları pişmeye bırakıyoruz. Diğer taraftan soğanları küp küp doğruyoruz. Sarımsağı da ince kıyıyoruz. 

Yeşil biberlerin de iç çekirdeklerini ayıklayıp, doğruyoruz. Geniş ve yayvan bir tencereye de biraz zeytinyağı döküyoruz. Üzerine kuşbaşı etleri alıyoruz. Kavuruyoruz. Etler suyunu bırakıp, çektikten sonra üzerine doğradığımız soğan ve sarımsakları ekliyoruz. Kavuruyoruz. 

Soğanlar da kavrulduktan sonra 1 yemek kaşığı domates salçasını da ilave ediyoruz. Karıştırarak kavuruyoruz. Soğanlar da kavrulduktan sonra biberleri tenceremize alıyoruz. Kavuruyoruz. Daha sonra sıcak suyunu veriyoruz. 

Tencerenin kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Etlerin pişmesine yakın tuz serpip, pişmeye bırakıyoruz. Bu arada pişen enginarları cam fırın kabına diziyoruz. Enginarların içlerine de kuzu etli harcımızı paylaştırarak dolduruyoruz. 

Üzerlerine birer dilim domates koyuyoruz. Diğer taraftan kuzu etli enginar tarifimizin beşamel sosunu hazırlamaya başlıyoruz. Küçük bir tencereye 1 yemek kaşığı tereyağını alıyoruz.  Üzerine 2 yemek kaşığı unu ekliyorlar. 

Çırpma teliyle sürekli karıştırarak unu kavuruyoruz. Unun kokusu çıktıktan sonra üzerine 1,5 su bardağı sütü boşaltıyoruz. Tuz ve karabiber serpiyoruz. Karıştırarak beşamel sosu pişiriyoruz. Beşamel sos kaynayıp, kıvamını aldıktan sonra tenceremizi ocaktan alıyoruz. 

Fırın kabındaki kuzu etli enginarların üzerine paylaştırarak döküyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişmeye bırakıyoruz. Kuzu etli enginar yemeğimizin pişmesine yakın üzerine kaşar peyniri rendesi serpiyoruz. 

Kaşar peynirleri eriyip, kızarana kadar tekrar fırına veriyoruz. Pişen kuzu etli enginar yemeğimizi servise hazırlıyoruz.

Bir cevap yazın