Laz Muhallebisi Pepeçura Tarifi

Pepeçura tarifi anlatımını sizlerle paylaşmak istedim. Yaz geliyor yakında siyah üzüm tezgahlarda olacak az kaldı diyebiliriz. Kokulu siyah üzüm ile yapabileceğiniz harika lezzetli ve bir o kadar faydalı olan üzüm suyu ile muhallebi yapalım. Sağlıklı muhallebi mi olur diyenlere gelsin. Un miktarını da azaltıyoruz , aynı oranda mısır unu ekleyerek yapıyoruz laz muhallebisi pepeçura yı. Dolayısıyla tamamen beyaz un ile yapılmadığı için sağlıklı oluyor.

Laz Muhallebisi Pepeçura Tarifi

Laz muhallebisi pepeçura tarifi için malzeme listesi şu şekildedir:

1lt siyah üzüm suyu

3 yk. un

3 yk. mısır unu

3 yk . şeker

sürekli karıştırarak pişiriyoruz. kaynamaya başladıktan sonra altını kısalım ve o şekilde de on dakika kadar göz göz kaynayarak pişirelim.

Alışık olmayanlar mısır unu ile pişirmek istemiyorum diyenler için ise tarif şu şekilde güncellenebilir onun da sadece rengi daha açık mor oluyor. 4 saatlik bekleme sonucunda da ters çevirip servis yapabilirsiniz dağılmıyor. Ters çevirmeden de üstünü süsleyerek de servis yapabilirsiniz.

1 lt üzüm suyu

3 su bardağı su

2 yk toz şeker

3 yk. tepeleme dolu mısır nişastası

Pepeçura yı servis ederken istediğiniz süslemeleri kullanabilirsiniz. Çok güzel kokusu ve tadı olan hafif ve sağlıklı tatlı tarifi olduğundan gönül rahatlığıyla çocuklara da yedirebilirsiniz hatta beslenmelerine bile koyabilirsiniz küçük cam kaseler var onunla yiyebilirler ..  Afiyetle yiyenlere şifa olsun.

 

 

 

Bir cevap yazın