Limon Ağacımın Yaprakları Sararıyor Ne Yapmalıyım?

Limon ağacı yetiştirirken başımıza gelebilecek ve bizi görünce korkutacak bir görüntü sararmış yapraklar. Eğer limon ağacınızın yaprakları sararıyorsa mutlaka bununla ilgili önlem almalısınız. Alacağınız önlemler size özel önlemler olacaktır çünkü yaprakların sararması sizin yaptığınız bir hatadan ötürü olmaktadır. Limon ağacınızdaki sararan yapraklar bir şeylerin ters gittiğini gösteriyor.

Limon ağacı yaprakları sarardıysa bunun sebepleri , ya çok sulama yapılıyor ya az sulama yapılıyor, ya çok gübre veriliyor ya da hiç gübre verilmemiştir. Siz bu hatalardan hangisini yaptığınızı kendiniz bilirsiniz. Bunların düzene sokulması gerekiyor. Ağaca verdiğimiz her şey dengeli olmalı.

Eğer limonunuzu saksıda yetiştiriyorsanız toprağını değiştirmeniz en hızlı çözüm olacaktır. Bu süreçte sararan yapraklar teker teker dökülecektir. Bu sizi korkutmasın eğer gerekli önlemleri aldıysanız mutlaka yenileri çıkacaktır. Ona biraz zaman vermelisiniz kendini toparlayabilmesi için zamana ihtiyacı var. Doğru müdahaleyi yapın ve bekleyin.

Yine benim denediğim ve güzel sonuç aldığım yöntem , bu aynı zamanda ağacın daha hızlı toparlanmasını da sağlıyor. Yaklaşık 100 gr. kadar sıvı kükürtü direk verebilirsiniz. Eğer sıvı kükürtünüz yoksa normal kükürtü 25ml kükürt ve 100ml su olacak şekilde karıştırıp bunu uygulayabilirsiniz. Bu işlemi ayda 1 kez yapıyorum , genellikle ikinciyi yaptıktan sonra sorunum çözülmüş oluyor. Ben bu tarifi saksıdaki bodur limonum için denedim çok işe yaradı. Bahçenizdeki limon için ölçüyü iki katına çıkarıp uygulayabilirsiniz.

Limon ağacımızın yaprakları sararmış ve dökülmeye başlamış ise onu görünce endişelenmemiz normal bizler nasıl hasta oluyorsak , onların da hastalıklarının belirtileri var önemli olan zamanında fark edip zamanında müdahale etmek.

Bir cevap yazın