Mantı Tarifi

Mantı Nasıl Yapılır ?

Yeni evli hanımlarımız olabilir evet çok bilinen ana yemeğimizdir ama bir ayrıntısı vardır belki diye merak edip bilgilerini tazelemek isteyenler olabilir.

evde annelerimizin yaptığı gibi mantı tarifi vermek istiyorum. Lezzettli oluyor umarım siz de yapar yersiniz.

mantı yapımı için gerekli malzemelr : un, su, 1 yumurta ve 1 yaylı kaşığı tuz.

iç malzemesi : kıyma, rende soğan( suyunu süzün) , karabiber, tuz.

 

hamuru yuvarlak açın yufkadan biraz kalın olsun. sert bir hamur olsun. sonra önce dikine kesitler atın 1.5 parkak kalınlığında kesitler olsun. Küçük kareler oluşturun çok ta küçük olmasın. yanı tek başınıza yapıyorsanız çok küçük olmasını tavsiye etmem 🙂 resimde karelşerimin bıyunu görüyorsunuz. HAmurunuzu bezelere ayırdıktan sonra üzerini bez ile kapatın kurumasın. kestiğiniz kareleri çabuk yapın kururlar bekledikçe. Mantı yapamazsınız kurursa, çorbalık kıtır olması için kızartın kuruyan olursa, atmayalım 🙂

Üçgenleri yaptıktan sonra un döktüğümüz bir tepsinmin içine atalım ara ara elimizle un dökelim üstlkerine ve karıştıralım şekillerini bozmadan. dikkatlice bastırmadan salata karıştırır gibi alttan üste hepsi una bulansın birbirlerine yapışmasınlar mantı taneleri.

sonra tepsi bir sıra dolunca fırına atalım 150 derecede 5-6 dk fırınlayalım . Fırından çıkarıp fazla ununu buyuk bir süzgeç içinde sallayarak dökelim. Sonra kaynayan suyun içine tuz dökelim ve mantıları atalım haşlansın.

Mantının piştiği nasıl anlaşılır? : Haşlanan mantılar suyun üstüne çıkar o zaman pişmiş demek.

2 kaşık tereyağı eritip üzerine toz biber ve pulbiber dökelim.

sarmısaklı yoğurt hazırlayalım.

Herkese kolay gelsin.afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın