Mersin Tantuni Ekmeği Yapılışı

Mersin tantuni ekmeği yapılışı tarifini sizlere sunuyoruz. Bu inanılmaz lezzeti hazır lavaş ekmek ile denediğimizde pişman olduk ve ekmeğini de kendimiz yapmaya karar verdik.

smart

Şimdi sizlere malzemelerden bahsedeyim, Yarım bardak su , yarım bardak süt ılık, maya , şeker tatlı kaşığı , tuz tatlı kaşığı , 4 yemek kaşığı yoğurt un aldığı kadar ele yapışacak hamur olacak 4-5 bardak alıyor. Yoğurdun sulu olmasına göre değişiyor.

Tantuni yapılışı için de linke tıklamanız yeterli olacaktır. https://1baska.com/mersin-tantuni-tarifi-yapimi/

Hamuru yapıp elinize sıvı yağ sürüp hamuru toparlayın , elinize yapışmaması için en son yağ sürerek toparlayın. Yoğurma süresi 5-6 dakika yoğurun. 1 saat dinlendikten sonra bezelere ayırın.

smart

Bezelere ayırma işlemini de elinize yağ sürerek yapın çünkü yapışıyor. Sonra un sürerek açma işlemine geçin, incecik açarsanız tantuniyi yerken çok keyifli oluyor.

Şimdi de ununu silkeleyerek pişiriyoruz. Tavada ama pembeleşmeden alıyoruz. Küçük bir pembeleşme görünce hemen alın aynı yufka gibi pişecek kızarmayacak. Bazlama gibi pembe pembe noktalar oluşmasını beklemeyin o zaman sertleşiyor.

Tantuni yaparken etlerin üzerinde 10-15 saniye kadar bekletince sertleşen kenarlar yumuşuyor. Kenarları sert olanlar oldu benimkilerde çok çok ince açılan kısımlar, ama onlar da yerken yumuşadı.

Ben ekmek için konulan kese kağıdı içine koyup sonrada poşet içine koydum çünkü sıcak sıcak muhafaza etmek durumundaydım ertesi gün yaptım tantuniyi. Bir gün de beklettim yanı ekmeği ancak sertleşme olmadı , ıslanmadı da kağıdın içinde olduğu için. birbirine de yapışmadı.

Hazır aldığımız lavaş ekmeği birbirine yapışmış ve çok kalındı. Yemek hiç zevkli olmadı bir de pişmemiş gibi hamur hamur kokuyordu.

Bir cevap yazın