Mısır Ekmeği Tarifi Karadeniz

Mısır Ekmeği Tarifi Karadeniz

Misafirlerim gelince ve özellikle hamsi, kara lahana yemeği ve ısırgan çorbası yanına hazırladığım kolay ve güzel mısır ekmeği tarifimi sizinle de paylaşmak istedim. Trabzon yöresine ait tarifimiz oradan gelen mısır unu bulabilirseniz daha da lezzetli olur ancak peynircilerde satılan mısır unları da yakın lezzet veriyor.

 

Sitemizdeki tüm tarifler denenmiş olduğu için ölçülere sadık kalarak siz de güvenle uygulayabilirsiniz. 

Trabzon mısır ekmeği tarifi malzemeler : 

2 su bardağı mısır unu

3 yemek kaşığı yoğurt

1 tatlı kaşığı şeker

2 tatlı kaşığı tuz

2 çorba kaşığı süt

ılık su (yarım su bardağı kadar, göz kararı dökülüyor aslında)

Trabzon mısır ekmeği yapılışı : Malzemeleri bir kalıba döküp kaşık yardımıyla karıştırın. Akışkan bir kek kıvamından daha yoğun olan bir kıvam elde edin. un koymanız gerekiyorsa bunun için koyabilirsiniz. olur ya bir şey fazla kaçar daha akışkan olur mısır unu ekleyin sorun olmaz. (sizin yoğurt daha sıvı olabilir).

yağlanmış fırın kabına döküyoruz. (hamur gibi de kıvamlı olmasın aksın ama cıvık olmasın kıvamı) üzerine az sıvı yağ dökebilirsiniz kızarmasına yardımcı olur (mısırözü ) ve fırına koymadan önce kesim işlemi yapın pişmeden çıkardığınızda nasıl kesecekseniz iste kare kare ister baklava dilimi zevkinize göre çizin üzerinden. O pişme yerleriyle pişiyor çıkarınca kolayca kesebilirsiniz. hem de pişerken kabarıyor azıcık kesme yeri hava alıyor iyi oluyor. 

üzeri az kızarana kadar pişirin kek gibi kontrol edebilirsiniz içinin pişip pişmesini. Zaten ikinci pişirmede daha iyi yaparsınız,  kıvam ve pişme süresi konularında uzmanlaşırsınız 🙂 

Afiyet olsun …

 

Bir cevap yazın