Mısır Nasıl Ekilir? Mısır Tohumu Ekimi ve Gübrelemesi

Merhaba, mısır tohumu nasıl ekilir sizlere detaylı bir şekilde videolu olarak anlattım. Görsel olarak da görmek daha iyi öğrenme sağlayacağından yazılı olarak da açıklayacağım ama videolu anlamımı da yazımın en alt kısmında bulacaksınız.

Ata tohumu mısır tohumu nasıl ekilir ve bu konuda aklınıza takılan tüm soruları yanıtlayacağımı düşünüyorum. Eğer yine de bir sorunuz olursa yorumlara yazarsanız cevaplamaktan mutluluk duyarım.

Öncelikle mısır ekeceğimiz toprağı güzelce belliyoruz. Toprakta bir kanal açıyoruz. 20 cm derinliğinde bir kanal açıyoruz. Bu kanala yaklaşık 3 kürek kadar gübre döküyoruz. Gübre olarak yanmış inek gübresi kullanıyorum. Mısır inek gübresini sever ve güzel ve güçlü bir şekilde yetişir. Bu gübreyi de karıştırıyoruz kanalın içine sonra da mısır tohumlarımızı kanala bırakıyoruz.

Ata tohumu mısır tohumları olduğu için benim tecrübelerim her ektiğim tohum çıkıyor. Bu sebeple yetişme aralığına göre tohumlarımı belirli boşluklarda dikiyorum. Bazı çiftçiler çok sık ekiyorlar sonra aralarından söküp atıyorlar fazla olan mısırları .. Hangisi çıkarsa çıkmayanın yerine diye düşünerek sık dikiyorlar. Ben ata tohumlarıma kıyamam söküp atmaya. Zaten hepsi çıkıyor bazen dibindeki otları koparırken yanlışlıkla koparabiliyorum ya da üzerine basıp eziyorum böyle olunca oluşan boşluğa yeniden ekiyorum zaten o da diğerlerine yetişiyor büyük bir sorun olmuyor.

Gübremizi verdikten sonra mısırları 40 cm aralıklarla birer birer yerleştiriyorum. Sonra da üzerine toprak atıyorum 2-3 cm kadar toprak atmalıyız. Mısırlar aynı fasulyede olduğu gibi boyları 50 cm civarında olduklarında diplerine toprak dolduracağım ve yine gübreleme yapacağım.

Mısır ekimi de çok kolay anlattığım gibi ve videolu anlatımda gördüğünüz gibi çok kolay. Herkese bol bereketli hasatlar diliyorum.

mısır tohumu nasıl ekilir , ata tohumu mısır tohumu ekilişi

Bir cevap yazın