Nergis Şal Modeli nasıl yapılır

Nergis Şal Modeli yapılışı oldukça şık ve oldukça kolay bir örgü modeli olan Nergis Şal Modeli yapılışı tarifini sizlere videolu olarak oldukça kolay bir şekilde anlatıyorum, yapan arkadaşlarımın şimdiden ellerine sağlık ve Nergis Şal Modeli yapılışı na ilgi duyan arkadaşlarıma kolay gelsin.

Sitemizde Nergis Şal Modeli nasıl yapılır konusunun dışında farklı örgü modelleri ve örgü modelleri yapılışları için arama yaparak değişik örgü modellerimizdende fayda sağlayabilirsiniz,

Nergis Şal Modeli Nasıl Yapılır?

Şalın yüksekliği 120 cm genişliği ise 50 cm. Şal yukarıdan aşağıya doğru örülüyor. Merkez kısmından bir hilal şeklini alıyor. Şalı istediğiniz şekilde bağlayarak kullanabilirsiniz. Şala 138 ilmek ile başlıyoruz. Ana gövde kısımda düz ilmek olarak örüyoruz. Modelli kısma gelene kadar. Orta merkez noktamız var. Merkez noktalarının yan kısımlarına simetrik bir şekilde örgümüzü örüyoruz.

Modele şişe 3 ilmek atarak başlıyoruz. Daha sonra aşağıdaki şemada olduğu gibi artırmalar yaparak ilmek sayısını 138 e kadar çıkartıyoruz. Dairesel şiş kullanırsanız daha iyi olur. İlmek sayısı fazla olduğu için normal şişte zorlanabilirsiniz. Şalın 3 sağ kenar, 3 sol kenar ilmekleri hep düz örülecek. Önden de arkadan da.

İlmek sayımız 138 olduktan sonra şemayı kurmaya başlıyoruz. Yani modelli kısmı geçiyoruz. İki örnek aynı anda örülerek yapılıyor. Aşağıda şemada kullanılan kısımların anlamları var. Şemadan takip ederek örüyorsunuz bu kısmı. Şemayı uygularken arka kısımlar hep ters olarak örülecek.

  

Şemada 2. işaret yani ilmeği ters çevir ör , o kısma geldiğinizde ilmeği şişten çıkartıyorsunuz. Yününü değiştirip düz olarak örüyorsunuz. Şemada en son işaret ise o kısma geldiğinizde 4 ilmeği 2 + 2 olarak yer değiştiriyorsunuz. Saç örgüsünde olduğu gibi sonra düz olarak  örüyorsunuz. B kartındaki delikler şişe 2 kez ip dolanarak yapılıyor. Arka kısımda ise  doladığımız 2 ilmek ayrı ayrı ters olarak örülüyor.

 

arttırma nasıl yapılı videosu

Kaynak ravelry.com/patterns/library/narzisse

Bir cevap yazın