Örgü Bebek Bolero Yapımı

Örgü Bebek Bolero Modeli Nasıl Yapılır?

Örgü bebek bolero yapılışını anlatacağız. Üzerinde uygulanan kahve çekirdeği modelini başka bir konuda anlatmıştık. Bebek boleroları elbise üzerine çok şık duruyor. burada da kolay anlatımlı bebek bolerosu yapılışı sizlerle.

Malzemeler

  • Bebe yünü
  • 3.5 mm şiş

Modeli şişe 59 ilmek atarak başlıyorsunuz. İlmek sayısını siz öreceğiniz bedene göre ayarlayabilirsiniz. Ve aradaki örneği istediğiniz farklı bir modelde de koyabilirsiniz.

Daha sonra 4 sıra haroşa örelim. Ve kolları ayırmaya başlayalım. Kenar kısmından 1 ilmek ters, 2 düz , 1 ilmek artır , 12 ilmek düz olarak ör. 1 ilmek artır. 2 ilmek düz , 1 ilmek artırıp , 25 ilmek düz örüyoruz. 1 ilmek artır, 2 ilmek düz, 1 ilmek artır ve 12 ilmek düz ör. Sonrasında yine kenar için 1 ilmek artır, 2 düz ve 1 ters örüp bu sırayı tamamlıyoruz.

Bu şekilde örerek kol ayrımında 12 artış olana kadar örmeye aynı teknikle devam ediyoruz. 12 sıradan sonra kol kısımlarına 4 sıra horoşa örgü modeli öreceğiz. 4 sıra haroşa örerkende aynı şekilde artışlar devam edecek. Artırmaları yapıp kol kısımlarının devamını haroşa olarak yapıyoruz. 4 sıra haroşayı ördürten sonra kol kısımlarını kesiyoruz. Kesme işleminde 2 şer ayrım kısımlarını da kesiyoruz. Ama orta sırt kısım kalıyor.

Kolu keserken son kısımda 1 ilmek kalıyor. Bu ilmekten yan kısımdan yani öne gelecek kısımlardan 23 ilmek çıkartılır. Dikiş olmadan yapılan bir model. İlmekler çıkartıltıktan sonra kol altlarından 10 ilemek artırma yapılarak arka sırt kısım örgüsü ile birleştirilir.

Birleştirmeyi yaptıktan sonra 3 sıra haroşa örülür. Daha sonra başlardan 7 sıra yaka için haroşa örülüp kaydırmalı kahve çekirdeği örgü modeli koyuyoruz. 8 adet örnek yapılır ve 3 sıra haroşa örülür ve düz örgüye geçilir. Kenarlardaki 7 haraşo devam ederek 20 sıra düz örgü örülür. Kol altına gelen kısımlardan 2 ilmek ara ile 1 er ilmek artırılarak 8 ilmek artış yapılır. Bundan sonra artış yapmadan 3 cm düz örülür. Ve etek ucu için haroşa örgüye geçilir. İlk haroşa sırasında örünün sol kısmında ilik deliği açılır. 3 sıra haroşa örülür bütün ilmekler kesilerek bitirilir.

Arka sırt kısımda 1 ör 1 artır olarak 1 sıra devam ediyorsunuz. Sağ ve sol kenardan 30 ar ilmek kalacak orta da kalın kısım 1 ör 1 artır ile örülecek 1 sıra. Sonra diğer kısmın altı kısmı gibi örülecek. Kolay gelsin.

 

Bir cevap yazın