Örgü Bebek Tulum Yapılışı Anlatımı

Örgü Bebek Tulum Yapılışı Anlatımı

Örgü bebek tulumu yapımı ayrıntılı anlatımını bulacağınız bu yazımızda sizlere en iyi şekilde anlatmaya çalıştım örgü bebek tulumu nasıl örülür diye. Anlaşılmayan bir yer varsa sorabilirsiniz.

orta kalın bir ip ve 4 .. tığ ile yapacağız örgü bebek tulum pantolonu. 18-24 ay beden ölçümüz.

kısaltma

YSİ : Yalancı sık iğne.

Örmeye bel kısmından başlıyoruz : 

60 zincir çekerek başlıyoruz. ve

1.sıra : bir yuvarlak yapmak için başladığımız zincire batıyoruz ve 3 zincir çekiyoruz. 2 li trabzan yapacağız. bütün ilmeklere 1 adet 2li trabzan yaparak 1. sırayı tamamlıyoruz.

2.sıra : 3 zincir çekiyoruz. sonra alttaki tranzanı önden alarak 2 li trabzan yapıyoruz.( alttaki trabzanın yanından batıp trabzanın arkasından dolanıp öne çıkıyoruz ipi dolayıp tekrar çıkıyoruz ve 2 kerede bitiriyoruz. ) bunu tüm sıra boyunca aynı şekilde alttaki trabzanı önden alarak 2 li trabzan yapıyoruz. bu şekilde sırayı tamamlayacağız. 1 arkdan alarak , 1 önden alarak 2 li trabzan yapıyoruz.

resimleri takip edebilirsiniz önden ve arkadan almayı görsel olarak görmek için.

2. sırayı bitiriyoruz.

3.sıra . 3 zincir çekiyoruz. önden alarak başlıyoruz ve yine önden – arkadan sırayla takip ediyoruz. 3. sırayı da böyle bitiriyoruz. ( bir önden bir arkadan alarak 2 li trabzan yapıyoruz sıra sonuna kadar. )

4.sıra : 2 zincir çekiyoruz.  yalancı sık iğne yapıyoruz. tüm sırayı bu şekilde tamamlıyoruz.

zincir atmadan başlıyoruz bu nedenle sıra sonunu kaçırmamak için araya mavi ip koyduk belirleyici olarak.

5-8.sıra : aynı şekilde yalancı sık iğne örmeye devam ediyoruz. toplamda 5 sıra yalancı sık iğne örün.

9. sıra : 5 tek yalancı sık iğne (ysi), 1 çift ysi, 5 ysi, 1 çift ysi… tüm bu sırayı bu şekilde yapıyoruz.

10-17. sıra : 8 sıra  her ilmeğe 1 ysi yapıyoruz. son ilmeği sık iğne yapıyoruz ve başlangıç yerine sabitliyoruz sırayı bitiriyoruz.  ve ipi kesiyoruz.

daha sonra bitiş ilmeğimizin solundan ve sağından 12 ilmek sayıyoruz ve farklı renkli ip geçiriyoruz ilmeğe yani ayırıcı koyuyoruz. .

solda ayırdığımız 12. ilmekten sora yine sola doğru 16 ilmek sayıyoruz ve oraya da ilmek ayırıcı koyuyoruz.

şimdi pantolonumuzun lastik kısmı yukarıda duracak ve bitiş ilmeğimiz ortada duracak sağındaki 16. ilmekteki ayracı çıkarıp tığımızı oraya sokuyoruz oradan örmeye başlayacağız.

1.sıra : 1 zincir çekiyoruz aynı ilmeğe 1 adet ysi yapıyoruz, sıradaki ilmeğe 1 ysi yapıyoruz ve ortadaki ipi kestiğimiz yeri de geçip her ilmeği örerek ayracımıza kadar 1 ysi yaparak örüyoruz. her ilmeğe 1 ysi yapıyoruz. (birinci ayraçtan 2. ayraca kadar örüyoruz.

2.sıra. ayraca geldik ve sonra geri dönüyoruz 1 zincir çekiyoruz 2. sıraya başlıyoruz. burada sadece arkadaki ilmekleri örerek ilerleyeceğiz. ( resimlere bakın lütfen aşağıdaki. ) 1 ilmek azaltıyoruz ve sonraki her ilmeğe 1 adet ysi yapıyoruz. sonda iki ilmek kalınca ilmek azaltma yapıyoruz. 1 ilmek azaltıyoruz. ve geri dönüyoruz.

3.sıra :yine sadece arka ilmekten ip dolayarak ilmek azaltıyoruz. ysi yaparak.ve tüm sırayı alttaki sık iğne ilmeklerinin arka tarafındaki ile örerek ysi yapıyoruz. geri dönüyoruz.

ilmek azaltma ust resım

arkadaki ilmeği örüyoruz bu sırada.

4.sıra : 1 zincir çekiyoruz ve 1 ilmek azaltıyoruz. sonra yine arkadaki ilmekten örmeye devam ediyoruz her ilmeğe 1 ysi taa ki son iki ilmeğe kadar. orada 1 ilmek azaltıyoruz ikisini birlikte örerek. 1 zincir çekiyoruz ve dönüyoruz.

5.ıra : 1 ilmek azaltıyoruz. tüm sırayı arkadaki ilmeği örerek her ilmeğe 1 ysi yapıyoruz taa ki son iki ilmeğe kadar. sonda 1 ilmekj azaltıyoruz. 1 zincir çekip dönüyoruz.

6.sıra : 1 ilmek azaltıyoruz ve arka ilmekten her ilmeğe 1 ysi yapıyoruz.

1 azalt, 8 ysi yap, 1 azalt. bu sıraya kadar azaltarak örüyoruz aynı şekilde yani toplamda 10 sık iğne ilmeği kalınca hiç azaltma yapmadan 1 sıra örüyoruz.

sonra : 10 ilmeği 4 sıra örüyoruz hiç arttırma ya da azaltma yapmadan.

örgünün karşı tarafında da aynı şekilde işaretli yerler arasını aynı şekilde azaltmalar yaparak örüyoruz burası belden yukarı olan kısmını oluşturuyor. bir taraf diğerinden daha küçük olacak en olarak.

şimdi tüm üst taraf ilmeklerinin etrafına sık iğne yapıyoruz.

sadece en üstteki köşelere 2 sık iğne yapacağız onun dışında her ilmeğe 1 sık iğne yapıyoruz. (üstteki 10 sık iğnenin köşelerine 2 şer sık iğne yapıp döneceğiz.  4 adet var toplamda )

daha temiz, düzgün bir görüntüsü oldu böylelikle.

şimdi alt kısımda çalışmaya başlayacağız. lastik kısmında sağdan ve soldan 3 lastik ( çıkıntılı olan trabzanları) sayıyoruz. ve 3. sünün yanındaki ilmeğe (geçmeyecek 3 ü)  ilmek ayracı takıyoruz. renkli ip takıyoruz burada.

sağdan başlıyoruz örmeye renkli ayracı çıkarıyoruz orası bizim ilk ilmeğimiz oluyor ve lastik örgüye (arkadan al-önden al trabzan yap) devam ediyoruz.

3 adet önden alma yaptıktan sonra her ilmeğe yalancı sık iğne (ysi)  yapmaya başlıyoruz.  13 adet sık iğne yapıyoruz ve diğer ayraca 3 adet önden kabarık duran lastik trabzanı kaldığında tekrar 3 adet önden alınan ve 2 adet arkadan alınan lastik yapıyoruz. 1 zincir çekip dönüyoruz. tekrar lastik olan 2 li trabzanları öreceğiz. 3 adet önden alınan lastik örgüyü sürekli yapacağız. önden görünümü bu şekilde olacak. (son resim)

 

diğer tüm ilmeklere ysi yapıyoruz 1 er adet. sona geldiğimizde yine 2 li trabzanlı lastiğimizi yapıyoruz 3 adet ön yüzde dışa dönük trabzan olacak.son ilmek yalancı sık iğne yapılır 1 zincir çekilir ve dönülür.

sonrakı sıra : 1 zincir çekip dönmüştük ve il ilmek 1 adet ysi , sonra 2 li trabzan lastik kısmını yapıyoruz( arkadan ve önden amalı) , sonra her ilmeğe 1 ysi yapıyoruz lastik örgüye gelince lastiği yapıyoruz. son ilmek 1 ysi.

sonraki sıra : burada bütün sırayı lastik örüyoruz. (önden alma ve arkadan alma  2li trabzanlar yapıyoruz.)

8 sıra ysi ördükten sonra üstüne 2 sıra lastik örüyoruz ve en dışa sık iğne ile çerçevesini yapıyoruz.

limdi askıları yapalım :

42 adet zincir çekiyoruz. tüm zincirlere 1 adet sık iğne yapalım. 1 zincir çekip geriye dönüyoruz ve 1 sıra daha sık iğne yapıyoruz. şimdi iki sıra sık iğnemiz var elimizde.

bir tarafına düğme dikiyoruz ve öndeki lastik işlediğimiz yere düğmeyi takıyoruz ve arkaya da dikiyoruz askıyı.

alt kısmına çıt çıt ya da düğme dikin.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın