Örgü Süveter Yapılışı Anlatımlı

Örgü Süveter Yapılışı Anlatımlı

Örgü Süveter nasıl yapılır anlatacağız. Resimde gördüğünüz örgü süveter modeli yapılışını görsellerle destekleyerek anlatımını paylaşacağız.

Örgü süveter modeli yapılışı 2 parçadan oluşuyor. Ön ve arkanın dikilmedden önceki halini ve yaka detayını resimde görüyorsunuz. Ayrıntılı anlatını da yazımızda

Örgü süveter nasıl yapılır anlatımı :

ÖN VE ARKA
67 ilmek başlanır.

8 sıra 1+1 lastik örülür.lastikden sonra 60 sıra düz örülür.

ben sonradan yaka ve kol bandı örmeyi pek sevmiyorum.bu yüzden aşağıda anlatmaya çalıştığım gibi ördüm.

kol evi için her ikitarafdanda 7 şer ilmek eklenerek arttırılır.bu 7 ilmek örgünün tersinden ters, düzünden düz olarak örülecek.iki tarafdanda hep düz yönden 6 ilmek örüp 7 ci ilmeği içe doğru bir ilmekle kesiyoruz.bunu 7 kez tekrarlıyoruz ilmek sayımız yeniden 67 olacak.

yaka kısmı için 67 ilmeğimizi 30 sağ 37 sol olmak üzere ikiye bölüyoruz.sağ tarafı beklemeye alıp soldaki 37 ilmeğin 7 sini yaka bandı için ayırıp kol evi gibi tersde ters düzde düz örüyoruz.her 2 sırada bir soldan bir ilmekle birlikte keserek yaka oyuntusunu oluşturuyoruz.istediğimiz uzunluğa gelince kesiyoruz.sağ tarafı örerken solda yaka bandı için ördüğümüz 7 ilmeğin altından yeniden 7 ilmek çıkarıp 37 ilmek olarak sağ taraf gibi örüp bitirdikden sonra arka yaka ilmekleri dışındaki ilmekleri kesiyoruz.bu 7 ilmeğide arka yaka bandı için yaklaşık 15 cm daha örüp keselim .

daha sonra arka parçaya dikeceğiz. süveterin arkasınıda 67 ilmek başlayıp aynı şekilde kol evlerini yaparak düz örüp kesiyoruz. ön kısımdaki küçük cebi önden 14-15 ilmek çıkarıp düz örerek cep ağzını 1+1 lastik örüp dikerek yapabilirsiniz.veya benim gibi ön parçayı örerken 20-25 sıra ördükden sonra sağdan veya soldan cep kısmına gelince 14 ilmeği kesip, örgünün tersinden ilmeklerle aynı hizadan 16 ilmek çıkarıp (fazladan 2 ilmek dikiş payı) örgüyü kestiğiniz yere kadar örüp yanlardan 1 er ilmek keserek yeniden şişe alıpda örebilirsiniz.

önde kestiğiniz 14 ilmeğide daha sonra şişe alıp 1+1 örerek cep ağzı yapıp dikedebilirsiniz.

Bir cevap yazın