Parmaksız Eldiven Nasıl Yapılır ?

Parmaksız Eldiven Nasıl Yapılır ?

Örgü parmaksız eldiven yapılışını anlatacağız. Bu model çok çok basit bir model ve isteyen herkes yeni tığ işi öğrenenler bile yapabilir ancak daha farklı modeller için el işi örgü kategorisini dolaşın derim.

Bu dümdüz örülen bir model kolay parmaksız eldiven yapılışı.

Bunu istediğiniz boy yapabilirsiniz tamamen sizin isteğinize kalmış. 0-3 ay bebekler için yapacaksanız 18 zincir çekmeniz gerekiyor en başta.

başlarken : 18 zincir çekiyoruz ve ilk zincire batıp birleştiriyoruz.

1.sıra : 2 zincir çekiyoruz ve her ilmeğe 1 adet yalancı sık iğne yapıyoruz. başlangıçtaki 2 zincir yaptığımız yere geldiğimizde zincire tutturuyoruz ve sırayı bitiriyoruz. ipi düğüm atıp koparıyoruz.

2. sıra : renk değiştiriyoruz. istediğimiz ilmeğe batıp başlıyoruz. zincir yaparak başlıyoruz. üstüne 1 zincir çek , 1 ilmek atla, 1 ysi , 1 zincir , 1 ilmek atla, 1 ysi (yalancı sık iğne)… bu şekilde sıra sonuna kadar ör. ipi koparıyoruz farklı bir renk ip ile devam edeceğiz

3. sıra : iple tığda ilmek oluşlturuyoruz o şekilde istediğimiz herhangi bir deliğe batıyoruz ve yeni bağladığımız için ipi iki yerden ipimiz var düğüm attığımız yerdede bir miktar ip var onu  da dolama ipini de birlikte örgüye dahil edip öreceğiz. tığda bir ilmek var zaten ve istediğimiz deliğe batıp arkadan ip doladığımızda iki ipi birlikte tuttuğumuz için tığda 3 ilmek oluştu.

burada en arkadaki ilmeği öndeki ikisinin üstünden atlatıp bırakıyoruz. sonra 1 zincir çekiyoruz ve tığda kalan iki, ilmeği birlikte örerek zinciri çektiğimizde oluşan görüntü 1 yalancı sık iğne yapmışız görüntüsü oluyor.

sonra 1 zincir, 1 yalancı sık iğne olarak sırayı tamamlıyoruz. boşluklara yalancı sık iğne örüyoruz, yalancı sık iğnelerin ilmeğine zincir yapıp atlıyoruz boşluk oluşturuyoruz.

4.sıra : aynı şekilde herhangi bir boşluktan başlamak suretiyle, ip değiştirerek ve yalancı sık iğne ilmeği oluşturarak ardından 1 zincir çekerek başlıyoruz. ve sonra 1 ysi, 1 zincir, 1 ysi olarak örgü sıramızı tamamlıyoruz.

5.sıra : ip değiştirip aynı şekilde 1 zincir 1 ysi yapıyoruz son ilmeği birleştirmeden bırakıyoruz bir üst sıraya geçiyoruz örmeye (baş parmak boşluğu

6.sıra: bir alttaki sıranın başlangıç yerine zincirine batarak başlıyoruz örmeye. yine iki ipi birlikte alarak ve en arkadaki ilmeği diğer ikisinin üstünden atlatarak yalancı sık iğne görüntüsü veriyoruz, 1 zincir çekiyoruz ve ilk boşluğa batıp yalancı sık iğne yapıyoruz. bu sırayı da aynı şekilde yapıyoruz birleştirme yapmadan.

sonraki sıra birleştiriyoruz. üstüne 3 sıra daha örüyoruz eldivenimiz hazır.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın