Peynirli Gözleme

Peynirli gözleme tarifi ile sizlere hızlıca hazırlayabileceğiniz acil misafir menüsü içinde olabilecek çok güzel bir börek tarifi vereceğiz. Tavada pişmesi de hızlı olarak hazırlanmasını sağlıyor. Sabah beslenmeye koydum. Sizin de farklı beslenme tarifleriniz var ise yorumdan yazın lütfen.

smart

Peynir olarak kaşar ve lor peyniri koydum bir de evde kalmış kurumuş peynirleriniz varsa rendeleyin gözleme içinde yumuşuyor. Tuzsuz olmasın diye biraz da tuz atın lor tuzsuz bir peynirdir.

smart

Kaşar peyniri de tuz vermiyor , az kalmış beyaz peynirim vardı kahvaltı tabağında kuruyor ya bazen, kapalı kapta da olsa bozulmak üzere oluyor bekleyince. O peyniri de değerlendirdim, yine de yarım çay kaşığı tuz attım peynir karışımına gayet iyi oldu tuzu . Resimde gördüğünüz kadar peynir kullandım 3 adet yufka kullandım ikiye böldüğüm için 6 adet gözleme yaptım.

Bir bardak sütün içine bir yemek kaşığı sıvıyağ koydum karıştırdım. Bunu da yufkaya sürdüm ıslattım yufkayı yumuşak olmasını sağladı. Tavaya yağ sürerek , yumurta fırçası ile yağ sürdüm tavaya ve öyle kızarttım orta ateşte. Yumuşak bir gözleme oldu çocukların beslenmesine koydum 2 şer tane. Çok sevindiler görünce.. Okulda iştahla evden götürdükleri yiyecekleri yemelerini çok seviyorum.

Katlama işini şu şekilde yapıyoruz, D şeklinde yufkamızın yarısı karşımızda , tam ortaya kare şeklnde peyniri koyuyoruz. alttan katlıyoruz yukarıya, sağdan kapatıyoruz bir miktar, sonra üst kısımdakı yufkayı aşağı katlıyoruz ortada bir kare oluşturuyoruz peyniri döktüğümüz kısım üzerine katılyoruz tüm katları, tavayı ısıtıp azıcık yağ sürüp yufkayı içine atıyoruz, hemen oluyor fazla kalmasın kontrol edin, ters çevirin tekrar yağlayıp koyun tavaya . Ya da tersini çevirmeden tavadaki üst kısmına biraz yağ sürün o şekilde ters çevirin.. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın