Saksıda dere otu yatiştirme

Evde saksıda dereotu yetişdirme

Evinizde sizde kendi ihtiyacınız kadar dere otunu hatta daha fazlasını saksınızda balkon yada pencere kenarlarında kolayca yetiştirebilirsiniz.

Evde saksı da dere otu yetiştirmeniz için bahçe toprağı yada satın aldığınız hazır torf kullanabilirsiniz, ilk olarak herhangibi bir yerden dereotu tohumu temin ediyoruz (koçtaş gibi marketlerde yada pazarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz).

Dereotu tohumlarımızı ıslattığımız nemli toprağımıza 1 cm derinlikde olacak şekilde yerleştiriyoruz, hergün toprağın nemli olduğunu kontrol ederek nemli değilse su ilave ederek bekliyoruz.

Yaklaşık 3 ile 5 gün içerisinde tohumlarınızın yeşerdiğini ve büyümeye başladığını göreceksiniz

Hasat zamnı

dereotlarınızı biran önce sofranızda görmek istediğiniz için sabırsızlandığınızı biliyorum, fakat bu sürenin çok da uzun olmayacağınıda söylemek isterim yaklaşık 30 ile 45 gün arasında dereotlarınız hasat zamanını gelmiş olacaktır hasat ederken yetişkin dereotlarınızı bir makas yada bıcaç aracılığı ile en altında 3 cm lik bir alan bırakacak şekilde toplayabilirsiniz. aşağıda bırakdığımız kısmın amacı o kısımlardan yeni dereotlarımızın çıkacak olmasıdır böylelikle sürekli olarak dereotlarınız yetişmeye devam edecektir.

Şimdiden kolaylıklar diliyorum.

 

Bir cevap yazın