Şehriye Çorbası Tarifi

Şehriye Çorbası Tarifi

 

Çocuklara sağlıklı çorba benim verdiğim diğer adıyla 🙂 Şehriyeli çorba tarifi ya da şehriye çorbası tarifimiz çok eskilere dayanıyor. Evlerde yapılan taneli çorbalardan biridir.

Çorbamızın çocuklar için sağlıklı olması şundan kaynaklı hemen sitemizden evde domates salçası yapımı ve evde biber salçası yapımına bakıyorsunuz ve çorbamızda kullanacağımız salçalar katkısız ve ev yapımı oluyor.

gelelim çorbanın suyuna; ilikli kemik alıyorsunuz kasaptan ücretsiz veriyorlar onu kırdırıp 4 saat kaynatıyorsunuz sonra süzüp bu suyu plastik kaplara soğuyunca koyup kaldırıyorsunuz buzluğa ve çorbaya pilava yemeklere koyuyorsunuz , o kadar sağlıklı ki bir araştırın derim. Neyse işte suyu da böyle sağlıklı bir su oluyor.

naneyi de sitemizde nasıl saksıda nane yetiştirilir bakınız sonra o naneleri kurutunuz ve mis kokulu kuru naneniz olsun 🙂

Şehriye çorbası malzemeleri ve şehriye çorbası yapılışı anlatımı :

1 bardak şehriyeyi 3 yemek kaşığı riviera zeytin yağında kızartın ( pilavdaki gibi pembe olsun az daha koyu olabilir). ardından 2 kaşık domates salçası, 1 yemek kaşığı biber salçası koyup karıştırın. Biraz çevirin 30 sn kadar. Sonra çorbanın suyunu önceden hazırladığınız ilikli kemik suyundan koyarak ekleyin 1 lt kemik suyu , 1 lt normal su az yapacaksanız sadece kemik suyu koyun .

kaynasın 10-12 dk sonra şehriyeler pişiyor ve üzerine yarım limon sıkın ve kuru nane 2 tutam ekleyin 15 e kadar sayın kaynasın     ( fokurdasın )taşmayacak kadar dikkatle kaynatın. hazır . Afiyet olsun..

Bir cevap yazın