Sert Organik Yoğurt Nasıl Yapılır Tarifi

Sert Yoğurt Nasıl Yapılır Tarifi

Yoğurt yapmak için gerekli malzemeler :

1 litre süt -taze inek sütü yada pastorize süt-
1 yemek kaşığı yoğurt : susuz olmalı, maya alacağınız yoğurttan kaşıkla en sert yerlerinden suyundan almadan alın. her 1 litre için 1 kaşık yeterli tepeleme olmalı
1 tatlı kaşığı şeker : mayalandırmayı hızlandırır mayalanması gereken her şeye koyulur. dilerseniz koymaya bilirsiniz. yinede yoğurtunuz olur.
bir çimdik tuz : Ekşimesini önler aynı zamanda sertlik sağlar.

 

Süt  kaynatılır, kaynama başlayınca kısık ateşte 10-15 dakika daha kaynatılır. Daha sonra  sütün ılıması beklenir. Fazla ılımaması gerekir, sütün içine parmak değdiği zaman parmağı ısıracak kadar sıcak olması gerekir. 5-6 saniye elinizi içinde tutabilmeniz gerek .  Bir kase içerisine maya olarak kullanılacak ve tercihen suyu alınmış damızlık yoğurt konur ve üzerine şeker ve tuz atılıp iyice karıştırılır. Tenceredeki sütten bir miktar kaseye alınır ve maya ile süt iyice çırpılır ardından tencereye dökülerek maya her yere dağılana kadar karıştırılır. Tencerenin kenarları bir bez ile sarılır ve üzeri hava alması ve fazla nemin dışarı çıkması için tel bir süzgeçle kapatılır ve kapatıldıktan sonra onun üzerine de bez örtü örtülür.

 

Yazın çok fazla sarmalamaya gerek yok çünkü hava sıcaklığı yoğurt mayalamak için ideal bu yüzden daha az sarmalanması önerilir. 4 Saat sonra tencerenin üzeri açılıp kontrol edilir ve bir sorun yoksa hemen buzdolabına kaldırılır ve 1 gün buzdolabında bekletilir ertesi gün kullanılır.

 

Bir cevap yazın