Sırık Salatalık Ekimi ve Sırık Hazırlama Baştan Sona Anlatım

Sırık salatalık ekimi için gerekli tüm bilgileri sizlerle paylaşacağım ve en sonunda en güzel en bereketli sırık salatalık bitkisini yetiştirebilecek bilgiye sahip olacaksınız.

Sırık salatalık uzar ve sarılarak büyür. Sarılmak içni ona yer yapmalısınız. Öncelikle sırık salatalık tohumu ekeceğiniz toprağı çok iyi çapalamalısınız. Toprak kum gibi olmalı, derin çapalamalısınız üstten üstten değil. baya derine inerek çapalama yapmalısınız.

Sonra salatalık için sarılabileceği bir sal hazırlamalısınız. Eğer yeriniz müsait değilse bir kaç tane dal koyup aralarına ip bağlayabilirsiniz. dolanacak ve mahsullerini verecek alana ihtiyacı var. Bunu karşılayacak bir yer yapmalısınız. Videolu anlatımımızda sizlere ayrıntılı olarak neyi niçin yapmanız gerektiğini anlattım.

Salatalıklarınız erken versin istiyorsanız sizlere bir tüyo vereyim bu konuda. Salatalık tohumlarımızı direk Nisan ayında toprağa ektiğimizde bir aylık bir gelişim sürecini bekliyoruz sonra da mahsül almak için bir ay daha bekliyoruz. Eğer Mart ayında ev ortamında salatalık tohumlarımızı ekip fide halinde yetiştirirseniz Nisan ayı geldiğinde fide olarak toprağa ekerseniz çok daha önce mahsüllerinizi toplarsınız.

Salatalığı fide olarak toprağa ekmekte hiç bir sakınca yoktur. Mart ayında toprağa ekmek için hava şartları uygun olmuyor ama ev ısısı pencere kenarından alacağı güneş ve gün ışığı fidemizin sağlıklı bir şekilde büyümesine yetiyor. Bu yöntem ile herkesten önce salatalık yemeye başlarsınız.

Bir cevap yazın