Taze Fasulye Konservesi Nasıl Yapılır?

Merhaba, kışlık hazırlıklar yapılmaya başlanmıştır mutlaka. Herkesin farklı yaptığı ama günü geldiğinde ağız tadı ve afiyetle yenilmesini temenni ederek pişirilen güzel hazırlıklar bunlar.

Tutan bozulmayan tariflerin paylaşılmasını seviyorum. Daha çok kişiye ulaşan güzel konserve tarifleri , turşu ve reçel tarifleri güzel yemek tarifleri ile uyduruk olmayan gerçekten bir öğün özelliği taşıyan yemek tarifleri paylaşmayı tercih ediyorum.

Taze fasulye konservesi için gerekli malzemeler: 2 kg taze fasulye , 5 adet buyuk domates, 1 tatlı kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı kaya tuzu, az zeytinyağı

Taze fasulye konservesi yapılışı; taze fasulyeleri güzelce yıkayın, uçlarındaki sapları keserek temizleyin, sonra istediğiniz ölçülerde keserek büyük bir tencereye alın. ardından üzerine rondodan geçirdiğiniz domatesleri ekleyin. Domateslerin kabuklarını soymayın. İstersenız küp küp doğrayabilirsiniz. İstersenız kabuklarını da soyabılırsınız.

Fasulyeler ile domatesler 15 dk dan fazla kaynamasın bu bir püf noktasıdır. Fasulyeler çok fazla pişerse erir ve bozulmasına sebep olur yaptığınız konservenin.

Ayrıca 5 dk kaynadıktan sonra karıştırın ve tuzunu şekerini ilave edin. Karıştırın kaynamaya bırakın.

Püf noktası, kesinlikle kaya tuzu kullanın sofra tuzu kullanırsanız yine bozulacaktır.

Püf noktası kavanozlara sıcak sıcak koyun, kavanoz temiz kullanacağınız kapak yeni olsun. İlk koydunuz kavanoza kapağı sıkın ve ters çevirin 1 gün öylece kalsın.

Kavanoza doldurduğunuzda 1 yemek kaşığı ve 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı koyun üzerine öyle kapatın. Yağ kapak ile konserve arasında bir tabaka olacak hava alımını engelleyecek küflenme ve bozulmayı engelleyecektir.

Geriye afiyetle tüketmek kalıyor. Bu şekilde yapılan konserveler 2 yıl dayanabiliyor. Serin güneş almayan yerde bekletmelisiniz.

Bir cevap yazın