Tığ işi Bayan Bluz Yapılışı

Tığ İşi Yazlık Bluz Modeli Nasıl Yapılır?

Merserize iplik, pamuklu ipliklerle örebilirsiniz. Beğendiğiniz herhangi bir markanın iplerini tercih edebilirsiniz. Aldığınız iplere uygun tığ alabilirsiniz. Model çok basit. Sadece iki büyük kareyi bir araya getirip birleştirerek yapıyorsunuz.

Malzemeler

  • Dantel ağırlıklı yün iplik
  • 3,5 mm tığ
  • Goblen iğne
  • İşaretleyici

Sihirli halka yaparak başlayalım.

1.tur : 3 zincir çekelim. Yanına 2 trabzan yapalım. 2 zincir çekip 3 trabzan daha yapalım. Aynı işlemi 2 kez daha tekrar edelim. Sihirli halkanın ipini çekerek sıkıştıralım.

2.tur : 3 zincir çekelim. Yanına ilk yuvaya 2 trabzan yapalım. 3 zincir çekip aynı yere 3 trabzan daha yapalım. 3 zincir çekip diğer yuvaya atlayalım. Ve 3 trabzan yapalım. Sıra sonuna kadar bu işleme devam edelim.

3.tur : 3 zincir çekelim. İlk köşe içine tekrar bir köşe yapalım. 3 trabzan 3 zincir 3 trabzan aynı yere olacak şekilde. 3 zincir çekip diğer yuvaya 3 trabzan yapalım. Tekrar 3 zincir çekip diğer yuvaya atlayıp köşe yapalım. Bu şekilde sıra sonuna kadar örelim.

Bu şekilde örerek kare istediğiniz boyuta gelene kadar örmeye devam edin.

Birleştirme işlemi için karelerin sağ tarafları birbirine bakacak şekilde üst üste yerleştirin. Üst kısımda boyun genişliği ve omuz dikiş kısmını belirlemek için işaretleyici kullanın. Aşağı doğru indiğinizde yan kısımlarda kol genişliğini belirtmek için işaretleyici kullanalım. Aşağıda şemada gösterildiği gibi.

Daha sonra kenar kısımlarına trabzan örerek birleştirelim. Bittiğinde çok şık dantel bluz modeliniz olacak. Üstelik çok kolay.

galeri :

Bir cevap yazın