Tığ işi Desen Fırça Örneği Yapılışı

Tığ işi Desen Fırça Örneği Yapılışı

Tığ işi deniz kabuğu ya da midye de denebilir. Bunlar çok benziyor adını bilmiyorum ama yapılışı .ok zevkli ve çok güzel duruyor bu modelin.

Renklerin farklı kullanılmasıyla çok daha farklı görünecektir. Şık bir model.

Tığ işi desenin yapılışına zincir çekerek başlıyoruz. Ne örmek istiyorsanız tahmini zincir çekiyorsunuz.

Örneğe ilk sırada 4 sık iğne ile başlayarak sıra sonunda da 4 sık iğne ile bitiriyoruz.
1. sıra: 4 sık iğne, 2 zincir atla üçüncü zincirin içine 5 adet 2 li trabzan yap 2 zincir atla 7 sık iğne yap 2 zincir atla 5 trabzan 2 zincir atla 7 sık iğne yap sona kadar böyle devam ediyor.

2. ikinci sıra: 3 sık iğne 5 trabzanın hepsini de şapkalarda ördüğümüz gibi trabzanın ön yüzünden alt kısmından ilmek çıkarıp dolama trabzan yapıyoruz .Aralara birer tane normal trabzan yapıyoruz bu sırada toplamda 5 trabzan artarak 9 trabzan oluyor.

3. sıra: örneğimiz arttırmalarla 9 trabzan olmuştu.Önceki sırada dolama trabzan yaptıklarımızı yine aynı şekilde örüyoruz aradaki trabzanları yine arttırarak bir trabzandan 2 trabzan yapıyoruz sık iğneler de 3 tane yapılıyor.
4. sırada tüm trabzanları tepesinden değilde içinden sık iğne örüyoruz sık iğne 1 tane.
sık iğneler her sırada azaltılıyor.
Renkli ipe geçerek  baştaki sık iğneye 3 trabzan yap 7 sık iğne ve iki örneğin arasında en sırasından alarak uzatarak 5 adt 2 li trabzan 7 sık iğne 3 trabzan örnek bir önceki örneği ördüğümüz gibi devam ediyor.

Bir cevap yazın