Tığ işi fular nasıl yapılır?

Tığ işi fular nasıl yapılır?

Tığ işi fular yapılışını paylaşacağız. Modelin yapılışını öğrenmek için öncelikle küçük bir örnek örün sonra kime göre yapacaksanız kalınlığını ayarlarsınız.

Modeli kavramak açısından az zincir çekerek başlayalım.

1.tur : 16 zincir çekelim. Ve tüm ilmekler üzerine sık iğne yapalım.

2.tur : 1 zincir çekip dönelim. Ve ilk ilmeğin ve yanındaki ilmeğin içinden batarak ilmek alalım tığımıza , tığda 3 ilmek olacak ve bu 3 ilmeği birlikte örelim. Sıra sonuna kadar tüm ilmeklere tek batarak sık iğne yapalım. Son ilmeğin içine aynı yere 2 sık iğne yapalım.

3.tur : 1 zincir çekip dönelim. İlk ilmeğin içine aynı yere 2 sık iğne yapalım. Sıra sonuna kadar tüm ilmeklerin içine tek sık iğne yapalım. Son iki ilmeği birlikte örerek eksiltme yapalım.

4.tur : Burada oklavamızı kullanacağız. Her bir sık iğne içinden ilmek alarak oklava üzerine geçireceğiz. 2. ilmekten başlayalım bu işe. Daha sonra örmenin kolay olması için ilmekleri oklavadan çıkartalım.

5.tur : İlk ilmeğin içine 2 sık iğne son sıraya kadar her bir ilmek içine tek sık iğne yapalım.

6.tur : 1 zincir çekip dönelim. İlk ilmek ve 2. ilmeği birlikte örerek keselim. Son ilmeğe kadar tek sık iğne yapalım. Son ilmek içine aynı yere 2 sık iğne yaparak artıralım.

Modelin yapılışı bu şekilde devam ediyor. Modelin hep aynı köşesinden artırma, diğer köşesinden ise eksiltme yapıyoruz. Bu sayede velev olarak ilerliyor model.

Bir cevap yazın