Tığ İşi Örgü Kelebek Perde Yapılışı

Örgü perde modelleri zincir örgü perde modeli, boncuklu perde modelleri ve daha farklı perde modelleri bulunmaktadır. Eskiden beri genellikle yazlık evlerde sinek geçişini engellemek ayrıca da mutfak kapısı görevi görmesi açısından ya da tamamen dekoratif amaçlı örgü perde modelleri yapılmaktadır. Şimdi size anlatacağımız örgü perde modeli kelebekli perde modeli. Rengarenk yapabileceğiniz örgü perde sayesinde artık ipleri değerlendirebilirsiniz. Tam bir artık iplik değerlendirme projesi örgü perde yapılışında renkleri konbinleyerek kullanacaksınız ve sonuç mükemmel olacak. İstediğiniz aplike modelleri ile bu perdeyi yapabilirsiniz. Bu konuda sizlerle kelebek perde yapılışı göreceğiz ama siz tığ işi aplike modellerinden seçip yapabilirsiniz kendi zevkinize uygun örgü perde modelinizi yapmış olursunuz.

Örgü Kelebek Perde Nasıl Yapılır ?

Malzemelerimiz renkli iplikler ve ipimize uygun tığ. 5 zincir çekerek başlayalım. 5. zincir üzerine tığ 3 kez ip dolayarak trabzan yapalım. İki trabzanın arasına sık iğne yapalım. Daha sonra 6 zincir çekelim. Tığa 4 kez ip dolayıp sık iğne yaptığımız yere trabzan yapalım. Tığa 4 kez ip dolayarak aynı yere 1 trabzan daha yapalım. Daha sonra aynı yere tığa 3 kez ip dolayarak trabzan yapalım. Bir kez daha 3 kez ip dolayarak trabzan yapalım. Şimdi 1 kez  aynı yere tığ ipi iki kez dolayarak trabzan yapalım. 3 zincir çekip sık iğne ile batalım.

3 zincir çekelim. Tığa iki kez ip dolayıp aynı yere  trabzan yapalım. Bir kez daha tığa iki kez ip dolayıp trabzan yapalım. Daha sonra tığa 3 kez ip dolayıp 1 trabzan yapalım. 4 zincir çekip sık iğne ile aynı yere batalım.

 

2 sık iğne yapalım. Az önce yaptığımız işlemleri tersten birkez daha yapalım.

6 zincir çekip kelebeğin alt kısmına ortadaki sık iğneye batalım. 1 zincir çekelim ve ilmeği uzatalım. Zincirin üzerine 6lı fıstık yapıp az önce yaptığımız kelebeğin ortasında bulunan kısma sık ine ile batalım.

6 zincir çekelim zincirlerin üzerinden tunus işinde olduğu gibi ilmek çıkartalım. Fıstığın altından zincir içinden de ilmek çıkartıp iki ilmek olacak şekilde geri doğru örelim.

4 zincir çekelim tığa 3 kez ilmek dolayıp son zincir içine trabzan yapalım. Ve aynı şekilde kelebek örmeye devam edelim. İstediğimiz uzunluğa gelene kadar.

 

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

 

 

Bir cevap yazın