Tohumdan Karpuz Nasıl Yetiştirilir?

Tohumdan karpuz nasıl yetiştirilir sizlere tecrübe ve bilgilerimi paylaşacağım. Karpuz yetiştirirken yine güzel bir toprak hazırlıyoruz. %10 gübreli yumuşak bir toprak hazırlıyoruz. Karpuz tohumunu ekmek için uygun yumuşaklığa getiriyoruz, içindeki taş ve topaklaşmış toprakları ayıklıyoruz.

Fide poşetinde karpuz tohumu yetiştirmek için hazırladığımız toprağı fide poşetine dolduruyoruz. İki cm daha toprak koyacak kadar boşluk bırakın sonra 1 tane karpuz tohumunu fide poşetine koyun.

Ata tohumu kullanıyorsanız 1 adet tohum koymanız yeterli çünkü Ata tohumu fire vermez çıkar siz bir hata yapmadığınız sürece. Hibrit tohum ekiyorsanız eğer iki ya da üç tane tohum ekebilirsiniz. Çimlenmeme ihtimaline karşı fazla ekiliyor hibrit tohumlar.

Tohumları fide poşetine koyduk üzerini toprak ile kapladık en fazla 2 cm yüksekliğinde. Can suyunu veriyoruz ve toprağı nemli tutuyoruz. Fidemiz oluştuktan sonra diğer fideler gibi daha sonra bahçemizdeki toprak ile buluşturacağız. Domates ya da biber de direk fideyi ektiğimiz yerden köklerine zarar vermeden topraktan çıkarıp direk toprağa ekiyoruz.

Ancak karpuz tohumu ektiğimizde elde ettiğimiz fideyi kendi toprağı ile birlikte toprağa ekmeliyiz. Bu şekilde yapmak zorundayız karpuz ekmek için kullanılan en önemli püf noktası budur. Kendi toprağı ile birlikte taşıyoruz karpuz fidesini. Yoksa gücünü kaybeder.

Şimdi sizlere karpuz tohumu ekilişi ve aşamalarının anlatımını hazırladığımız videolu anlatımı sunuyoruz.

Tohumdan karpuz nasıl yetiştirilir

Bir cevap yazın