Tohumdan Kuru Soğan Yetiştirmek

Tohumdan kuru soğan yetiştirmek anlatacağım yöntemler ile artık çok kolay. Kuru soğan yetiştirmek için ve sağlıklı bir şekilde mahsullerinizi alabilmeniz için sizlere anlatacağım adımları harfiyen uygulamanız yeterli.

Anlattığım her şeyi kendim deneyip tecrübe ettiğim için sizlere bu kadar açık ve net anlatımlar yapıyorum. Ata tohumu kullandığım ekimlerimde sizler nasıl tohum kullanırsanız kullanın mahsül alırsınız ama verimi ve lezzeti konusunda sizlere bir şey diyemem. Ben Ata tohumlarımdan gayet iyi verim alıyorum.

Kuru soğan tohumlarının ekimine geçecek olursak sizlere en başta söyleyeceğim şeyi tahmin ediyorsunuzdur, çok yumuşak akışkan bir toprak. Kesinlikle topraktaki taşları ve sert cisimleri ayıklamalısınız. Tohumların çimlenip yüzeye çıkabilmesi için önlerinde engel olmamalı. Gübreli ve yumuşak bir toprakta sağlıklı bir şekilde çimlenme gerçekleştiren tohum rahatça büyüyecektir.

Yumuşak toprak ayarlayamıyorsanız ya da hiç bulamıyorsanız hazır torf toprak da satın alabilirsiniz. Gelelim kuru soğan tohumları saksıya nasıl ekilir anlatımına. Saksıyı toprak ile dolduruyoruz üzerine toprak dolduracak kadar boşluk bırakıyoruz. Daha sonra tohumları saksıya serpiştiriyoruz. 30-40 adet tohum serptim ben küçük bir saksıya. Sonra üzerine toprak serpiştirdim 1-2 cm arası kalınlığa ulaşınca duralım.

Sonra ikinci aşama için tohumlarımızın çimlenip büyümesini bekliyoruz 45 günlük bir süreç oluyor. Çimlendikten sonra saksıda 1 ay daha büyümelerini bekliyoruz. Ben soğanları kökünden çıkarıp bir viyöle ekiyorum tek tek. Ekerken videoda gösterdim soğanları neresine kadar toprağa gömeceğinizi. Lütfen buraya dikkat edelim ve uzayan saplarını asla kesip kısaltmayın.

Viyöldeki soğanları 40 gün sonra bahçemize ekebiliriz. 5 ay sonra kuru baş soğanlarımız oluşmuş oluyor. Hasat etme işlemine başlayabiliriz. Onun da nasıl yapıldığını sizlere soğanlarımız olduğunda göstereceğim. Şimdiden hayırlı bol hasatlarınız olsun. Tohumları Mart ayının başında ekin , Martın sonunda viyöle alma işlemine geçin, 1 ay sonra da üçüncü işlem olan toprağa ekim işlemini gerçekleştiriyoruz ve 5 ay sonra da son işlem hasat işlemi gerçekleşiyor.

Bir cevap yazın