Trileçe Tarifi Nasıl Yapılır?

 

Bu tatlının orjinalinde keçi-manda-inek sütü kullanıldığı söyleniyor ama benim balkanlara gidip yerinde yemek gibi bir şansım olmadığı için 1-2 farklı yerde tadına baktım. Kolay kolay kimsenin 3 sütü bir arada kullanarak deneme yapacağını sanmıyorum ki zaten eğer süt kaynatılarak yoğunlaştırılmazsa kıvamı da tam tutmaz.

Trileçe Tarifi Nasıl Yapılır?

Sonuçta dışarıda tadına baktılarınıza en yakın tarifi yakalamak için en pratik çözüm kremayı süt ile açmak. İçine süt tozu vs eklemeye de hiç gerek yok çünkü ılık tatlı dinlendikçe krema&süt karışımını çekiyor ve yoğunlaştırıyor.

Yine hazırlarına en yakın lezzeti almak için ev yapımı karamel yerine hazır karamel sos kullanabilirsiniz. Ben pasta malzemesi satan dükkanlarda bulabileceğiniz FO’nun karamelli dondurma sosunu kullandım. Sonuç çok başarılı oldu bence kesinlikle bu şekilde denenmeli.

Malzemeler:

Keki için :

 • 3 adet orta boy yumurta
 • 3 türk kahvesi fincanı un (126 gr)
 • 4 türk kahvesi fincanı toz şeker (268 gr)
 • 1 türk kahvesi fincanı su (68 gr)
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 çimdik tuz
 • Kalıbı yağlamak için bir miktar tereyağı

Şerbeti için :

 • 1,5 su bardağı soğuk süt
 • 2 su bardağı krema

Üzeri için:

 • 1 paket hazır karamel sos

Yapılışı:

 1. Yumurtaların aklarını ve sarılarını ayırın. Aklarını bir çimdik tuz ve 1 türk kahvesi fincanı toz şeker ekleyerek çırpın.
 2. Yumurta sarılarına 3 türk kahvesi fincanı toz şeker ekleyerek çırpmaya başlayın. Sonrasında 1 türk kahvesi fincanı su ekleyerek tüm şeker tamamen eriyinceye kadar çırpın.
 3. Kabarttığınız yumurta aklarına çırptığınız yumurta sarılarını ilave ederek karıştırın.
 4. 2 türk kahvesi fincanı unu 2 seferde eleyerek, yumurtaları söndürmemek için alttan yukarıya doğru karıştırarak ilave edin. 3. fincan un ile birlikte kabartma tozu ve vanilini de eleyerek hamura ekleyin ve topak kalmayıncaya kadar dikkatlice karıştırın.
 5. Orta boy dikdörtgen bir borcamı tereyağı ile yağlayın. Triliçe hamurunu borcama aktarın ve 180 derece önceden ısıtılmış fırında kekin içi kuru çıkıncaya kadar (yaklaşık 35-40 dakika) pişirin.
 6. Pişen keki fırından alın, bir çöp şiş yardımıyla sık aralıklarla delikler açın. Krema ve sütü karıştırarak kekin üzerinde dökün.
 7. Kremalı şerbeti çekmesi için keki 5 dakika kadar dinlendirin. Oda sıcaklığına gelen kekin üzerini karamel sos ile kaplayarak buzdolabına alın.
 8. 1-2 saat soğuttuktan sonra dilimleyerek servis yapın.

 

Kaynak:http://mutfaksirlari.com/trilece.html

 

Bir cevap yazın