Yazlık Burgulu Bluz Yapılışı

Yazlık Burgulu Bluz Yapılışı

Çok kibar bir model. Burgu modelini yaptıktan sonra dümdüz örülüyor. 7 adet burgu yakadan kola kadar olan kısmı oluşturuyor. Herkes kendi bedenine göre ayarlayabilir bu kısmı. Ölçerek örmek lazım.

Bluzu Alize Puffy marka iple ördüm.Üç yumaktan biraz arttı.3.5 numara şişle ördüm.Bu modeli Anchor Butik dergisinin eski bir sayısında görüp aklımın bir köşesine bir gün yaparım diye not etmiştim.Alizenin bu yeni ipini görünce bu modeli örmeye karar verdim.Bu bluz bebek örgüleri gibi yakadan başlıyor.Önce robaya kadar bütün şeklinde örülüyor.

163 ilmekle başlıyoruz.2 ters,4 düz,1 ters,4 düz,1 ters,4 düz,..şeklinde devam ediyoruz,en sona 2 ters örerek sırayı bitiriyoruz.Arka sırada düzleri ters tersleri de düz olarak örüyoruz.

Aynı şekilde 5 sıra daha örüyoruz.6.sırada düzleri 2-2 yer değiştirerek burguları yapıyoruz.Tersleri de 1 er ilmek artırarak örüyoruz.Daha sonraki sıralarda 6 sırada bir aynı işlemi tekrarlıyoruz,tersleri de 1 er ilmek artırarak devam ediyoruz.

bedenimize göre burgu sayısını artırıp azaltabiliriz.Ben 7 burgu yaptım.Sonrasında baştaki gibi 5 sıra daha yapıyoruz,iki sıra haroşa örerek bitiriyoruz.İki kısa kenarı dikerek örgüyü birleştiriyoruz.Böylece roba kısmı tamamlanmış oluyor.

Robayı üstünüzde deneyerek kol kısımlarını ölçün.beden kısımlarından ilmek çıkararak önce ön kısmı sonra da arka kısmı düz olarak örüyoruz.Ön ve arkada bitirme sırasına geline örgünün ön yüzünden bir sıra 1 artır,1 kes,1 artır,1 kes diye devam edin.

Arkayı ters örün.Sonrasında 6 sıra daha düz örün.örgüyü bitirin.bu kısmı örgünün iç tarafına katlayarak dikicez.Ön ve arka kısımlar bu şekilde tamamlanıyor.Yanlardan dikerek örgüyü birleştiriyoruz.Son olarak ta hayalet iplikle yada ipimizin renginde ince bir iplikle tırtıklı kısım uca gelecek şekilde dikiyoruz.

 

Bir cevap yazın